Łowiska

JEZIORO TRZESIECKO

Wędkarze mówią o nim perła Pojezierza Drawskiego. I dobrze wiedzą, co mówią! Tak malowniczo położonych zbiorników, znajdujących się na dodatek w centrum miasta, jest w kraju niewiele. Trzesiecko to 296 ha powierzchni o maksymalnej głębokości 12 m. Akwen jest intensywnie zarybiany szczupakiem, sandaczem, węgorzem, okoniem, karasiem, a nawet kleniem. W Trzesiecku można złowić praktycznie każdą rybę. Miejscowi wędkarze ustanowili tu wiele rekordów. Ich łupem padały nawet ponad trzykilogramowe węgorze. Na jeziorze organizowane są co roku Spinningowe Ogólnopolskie Zawody o Puchar Burmistrza Szczecinka z udziałem najlepszych w Polsce zawodników. Akwen administrowany jest prze Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku. Polecamy zarówno zaawansowanym, jak i początkującym „moczy kijom”! Poza tym jezioro jest ewenementem w skali całego kraju. Znajduje się bowiem w środku miasta, które od 1 stycznia 2010 roku przyłączyło do siebie dwie przylegające do linii brzegowej jeziora wsie, Świątki i Trzesieka, zamykając niejako cały akwen w swoim wnętrzu.


JEZIORO WILCZKOWO

Mniejszy „bliźniak” okazałego Trzesiecka w Szczecinku. Przepięknie położony wśród buczynowych lasów akwen znany jest z ładnych sztuk leszczy, płoci i karasi. Można też złowić okazałego lina i sandacza. Zbiornik ma blisko 100 ha powierzchni i 7,5 m głębokości. Wilczkowem „rządzą” rybacy ze Szczecinka.


JEZIORO WIELIMIE

Jedno z największych jezior na Pojezierzu Drawskim. Jego powierzchnia to 1865,3 ha, głębokość do 5,5 m. Przez Wielimie przepływa Gwda. Jezioro przylega jedną odnogą do miasta. Ciekawostką jest fakt, że na akwenie położona jest największa w Polsce jeziorna wyspa, zwana „Wielimską”. Niestety, brzeg jeziora, ze względu na rozległe bagniska, jest bardzo trudno dostępny dla wędkarzy. Wodą administruje Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku, które do wędkowania przeznaczyło wyłącznie południowy brzeg Wielimia – od Szczecinka, po wypływ rzeki Gwdy w miejscowości Gwda Wielka. Narybkiem sandacza z tego jeziora zarybia się wiele akwenów w Polsce. Fachowcy twierdzą, że „Sandacz z Wielimia lepszy od Okocimia”, więc takiej okazji żaden wędkarz nie powinien przegapić! Poza tym akwen ten ma jeszcze jedną zaletę. Jak ryba nie bierze zawsze można na nim spróbować swoich sił w windsurfingu. Znawcy tematu mówią, że nadaje się do tego jak mało które jezioro w Polsce. Warto w każdym razie spróbować.


JEZIORO PILE

Jedno z najbardziej tajemniczych jezior na Pojezierzu Drawskim. Położone przy drodze nr 20 w kierunku Czaplinka. Dno jest bardzo urozmaicone, występują liczne zagłębienia i podwodne wzniesienia porośnięte roślinnością. Pile stwarza rybom doskonałe warunki do życia i rozrodu.  Ma bardzo rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami. Brzegi porastają gęste trzcinowiska, a tam gdzie przy brzegu zaczyna się kilkunastometrowa głębia, powalone w wodzie drzewa tworzą znakomite kryjówki dla ryb. Akwen ma pow. 1002 ha i mak. Gł. Ponad 40 m. W jeziorze bytują niemal wszystkie gatunki ryb z sielawą i sieją na czele. Nawet rekordowe okazy szczupaka, węgorza czy leszcza nie wzbudzają wśród miejscowych wędkarzy specjalnych emocji.  Tego ci u nas dostatek! Przez lata jezioro było niedostępne (w całości) dla wędkarzy i turystów, ze względu na stacjonujący w Bornem Sulinowie garnizon Armii Radzieckiej. Teraz można tam łowić bez przeszkód. Administratorem akwenu jest Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku.


JEZIORO CIEMINO

Jezioro położone przy miejscowości o tej samej nazwie, w okolicy Silnowa. Jego powierzchnia to 252,6 ha maksymalna głębokość – 15 m. Akwen słynie zwłaszcza dużych szczupaków, karpi, okoni i leszczy. Zdarza się i lin, ale ostatnimi czasy trochę rzadziej. Podłoże jeziora jest, w zależności od miejsca, muliste lub piaszczyste. W pobliżu północno-zachodniego brzegu jeziora znajduje się Rezerwat Przyrody Ciemińskie Bagna.


JEZIORO ŚWIDNO-SARCZE

Niezwykle malowniczo położone dwa niewielkie, bliźniacze jezior w miejscowościach Przyjezierze i Jeleń przy drodze krajowej nr 20 do Czaplinka. Oprócz szczupaków, linów, okoni i płoci można w nich złowić dorodne raki. Maksymalna głębokość 15,9 m – Świdno, 4,9 m – Sarcze. Wodami administruje Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku.


JEZIORO ŚMIADOWO

Malownicze jezioro położone przy drodze krajowej nr 20 prowadzącej do Czaplinka. Powierzchnia akwenu to 132 ha, maks.  gł. 15 m. W Śmiadowie poławiane są wyjątkowe okazy okoni i płoci, ale można tam również trafić na dużego leszcza i szczupaka. Akwen posiada wyjątkowo pofałdowane dno, co czyni zeń bardzo atrakcyjny zbiornik, szczególnie dla łowiących z łodzi. Ale gdy ryba nie bierze, a mydła pod ręką brakuje, zawsze można udać się na zwiedzanie pobliskiej Śmiadowskiej Góry, najbardziej okazałego w okolicy fragmentu umocnień Wału Pomorskiego (ponad 400 m podziemnych korytarzy). Administratorem jeziora jest Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku.


JEZIORO BIAŁE

Jedno z najbardziej ulubionych jezior szczecineckich wędkarzy. Akwen leży przy drodze krajowej nr 11 w kierunku Koszalina i nie posiada dopływów. Jedynie z sąsiadującym nieopodal jeziorem Smolęsko łączy je malutki odpływ, którego przepływ w okresie letnim może dochodzić do 1m³. Powierzchnia ponad 31 ha, maksymalna głębokość 19 m. Zbiornik był intensywnie zarybiany przez PZW, a od maja 2010 administrowany jest przed Przedsiębiorstwo Rybackie ze Szczecinka. Żyją w nim rekordowe amury i karpie, choć w latach 60. Ubiegłego stulecia jezioro Białe słynęło z dorodnych linów. W 2007 roku w Białym przeprowadzono kontrolowany odłów. Jego rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania. Ichtiolodzy z Koszalina stracili nawet sieć. Podejrzewają, że „zabrał” ją karp – olbrzymi. Na Białym nader często wędkarze poławiają też duże szczupaki, okonie i płocie. „Grzech tam kija nie umoczyć!” – jak mawia nasz redakcyjny kolega!


JEZIORO WIELATOWO

Duży zbiornik w pobliżu krajowej jedenastki w kierunku Koszalina. Wystarczy odbić na wysokości wsi Dobrogoszcz w lewo i skierować się asfaltową drogą prowadzącą na zachód w kierunku miejscowości Nizinne. Jezioro ma około 187 ha powierzchni, a jego maksymalna głębokość nie przekracza 4,7 m. Słynie z pięknych okazów sandacza i leszcza. Wodą administruje Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku.


JEZIORO SPORE

Kolejny uroczo położony na północ od Szczecinka akwen o bardzo dużym znaczeniu nie tylko dla wędkarzy, ale też dla letników i turystów. Dojazd do Sporego jest prosty. Wystarczy odbić z krajowej jedenastki na prawo na Nowe Gonne, aby już za chwilę znaleźć się w letniskowej miejscowości o tej samej, co jezioro nazwie. Istnieją też inne drogi dojazdu. Ze Szczecinka można tam również dobrze trafić drogą powiatową nr 635 przez Gałowo, lub drogą z Gwdy Wielkiej nr 634 (wiedzie przez piękne sosnowe lasy i jest dopuszczona do ruchu kołowego). Łowienie ryb na tym jeziorze ma jeszcze jedną zaletę. Zawsze można tam skorzystać z usług znajdujących się tam ośrodków wypoczynkowych („Wodnik” i „Jagoda”) oraz prywatnych kwater. Nad brzegiem Sporego naprawdę można odpocząć i złowić ładne ryby. Przeważa szczupak, węgorz i leszcz. Można też trafić porządnego lina. Zbiornik ma 90 ha powierzchni i 5 m głębokości. Administrowany jest przez szczecineckich rybaków.


JEZIORO RADACZ

Akwen położony przy drodze wojewódzkiej nr 172 ze Szczecinka do Połczyna Zdroju. Przez wiele lat zamknięty dla wędkarzy, rybacy prowadzili na nim hodowlę sandacza, a w bezpośredniej bliskości jeziora eksperymentalnie sadzono żurawinę i borówkę amerykańską. Tyle historii. Mimo dużego naporu „moczy kijów”, w jeziorze wciąż można złowić porządną rybę – dużego sandacza, węgorza i leszcza. Maksymalna głębokość 11,2 m.


RZEKA GWDA

*brak aktualnych danych batymetrycznych

Znana w całej Polsce rzeka, słynąca z dorodnych pstrągów i lipieni. Nie brakuje w niej również leszczy, węgorzy oraz miętusów. W górnym odcinku rzeki trafiają się brzany, w dolnym natomiast nawet głowacice. Z drapieżników najczęściej można złowić szczupaka i okonia. Wytrwali, przy odrobinie szczęścia, mogą tu złowić całkiem dorodnego bolenia. Od kilku lat wędkarze z Piły zarybiają Gwdę jesiotrem. Młode ryby płyną w górę rzeki i tam zakładają swoje stanowiska żerowe. Gwda bierze swój początek na łąkach powyżej jeziora Wierzchowo, wpada do Noteci w miejscowości Ujście. Długość rzeki wynosi 145,1 km średni przepływ 26 m³/s. Dorzecze jest największe ze wszystkich rzek Pomorza Zachodniego i wynosi 4943 km². Gwda posiada znaczną ilość dopływów, które są również atrakcyjnymi łowiskami wędkarskimi. Zaliczyć do nich należy mi.in,: Dołgę, Czernicę (niezłe pstrągi!), Chrząstową, Nizicę, Płytnicę, Rurzycę i Piła1) z Dobrzycą.


ZALEWY NADARZYCKIE

*brak aktualnych danych batymetrycznych

Jedna z największych atrakcji turystycznych Powiatu Szczecineckiego. Mekka wędkarzy z całej Polski. Zamknięty jazami sztuczny akwen na rzece Piławie. Zalewy ciągną się na przestrzeni 6 km długości wzdłuż drogi prowadzącej z Bornego Sulinowa do Nadarzyc. Ich powierzchnia to 202,72 ha, długość linii brzegowej: 19,8 km długości. Głębokość wynosi od 2 do 8 metrów. Bujnie rozwinięta roślinność nawodna i podwodna zapewnia wyjątkowo dobre przyrosty ryb. Zalewy utrzymywane są w dzikim, naturalnym stanie. W całości otoczone są pięknymi mieszanymi lasami. Dominujące gatunki ryb to: szczupak, lin, okoń, płoć, karp, sandacz, sum, wzdręga, węgorz. Nad samymi zalewami znajduje się baza wędkarska (przy drodze Borne Sulinowo – Nadarzyce), w której można skorzystać z wypożyczalni łodzi (dozwolone są jedynie silniki elektryczne), sklepiku wędkarskiego z zanętami, przynętami, sprzętem wędkarskim, napojami i słodyczami, pola biwakowego dla amatorów wędkowania i miejsc parkingowych. W pobliskiej wsi Nadarzyce (1,5 km) znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, a w Bornem Sulinowie (10 km) liczne pensjonaty i zajazdy. W okolicy znaleźć można szereg pozostałości po Wale Pomorskim m.in. bunkier, który bronił jazu zamykającego Zalewy Nadarzyckie oraz „wymarłe miasto” czyli Kłomino, zwane też Gródkiem.


JEZIORO WIERZCHOWO

To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i największych jezior Pojezierza Drawskiego. Akwen położony przy drodze krajowej nr 11 w kierunku Koszalina. Jego powierzchnia obejmuje 779 ha, maksymalna głębokość 26,5 m. ,Połączone jest z jeziorami Studnica i Smolęsko. Przez Wierzchowo przepływa rzeka Gwda. Przy jego wschodnim brzegu, w miejscowości Orwaka, znajduje się duża naturalna, piaszczysta plaża i ośrodek wypoczynkowy, oferujący tanie miejsca noclegowe.

Każdy wędkarz znajdzie tam coś dla siebie. Amatorzy siei i sielawy (można je kupić u miejscowych rybaków) wrócą tu z pewnością jeszcze niejeden raz, a miłośnicy potężnych szczupaków, węgorzy, okoni i leszczy znajdą nad Wierzchowem również sporo powodów do ponownych odwiedzin. Poza tym jest to jezioro, które „łagodność swojego oblicza” ukazuje nawet największym wędkarskim nieudacznikom, do których zalicza się również piszący te słowa. Akwen administrowany jest przez Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku.


 JEZIORO DOŁGIE

*brak aktualnych danych batymetrycznych

To kolejny interesujący zbiornik wodny położony przy drodze krajowej nr 20 w kierunku Białego Boru. Ma powierzchnię 310 ha, maks. głębokość ok. 20 m. Brzegi jeziora porasta trzcina oraz skrzyp wodny. Jest to typowo wędkarskie jezioro, z urozmaiconą linią brzegową i trudno dostępnym niekiedy pasem nabrzeża. Największą atrakcją tego jeziora są kilkunastokilogramowe okazy szczupaków i potężne leszcze! Sielawę można tu złowić praktycznie wszędzie ale oczywiście nie na wędkę. Występują także pstrągi, karpie, liny i węgorze. Akwen administrowany jest przez prywatną osobę.

 
 

AKTUALNOŚCI

NAJNOWSZY REKORD

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE

Masz pytania odnośnie naszej oferty?
Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami

Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna ul. Mickiewicza 2, 78-400 Szczecinek tel. +48 94 37 434 03 | e-mail: sekretariat@szlot.pl