1 grudnia rozpoczął się wędkarski sezon zimowy na szczecineckich jeziorach. Miłośnicy łowienia ryb przez okrągły rok mogą być zadowoleni. Gospodarze jezior przygotowali na zimę całkiem atrakcyjną ofertę.

    Zacznijmy od szczecineckiego Przedsiębiorstwa Rybackiego. Świat idzie z postępem, czasy się zmieniają, rybacy doszli wreszcie do słusznego wniosku, że ich najpoważniejszymi ich sponsorami są wędkarze. 

   Przed laty, sezon wędkarski na wodach, na których gospodarowały Państwowe Gospodarstwa Rybackie, trwał od 1 kwietnia do 30 listopada. Zimą można było łowić, ale tylko spod lodu. W tym roku szczecinecka Spółka Rybacka udostępni wędkarzom 28 jezior, te same, co w sezonie letnim.

    Jak się dowiedzieliśmy u rybaków, sezon wędkarski potrwa od 1 grudnia do 31 marca i wiąże się z wniesieniem stosownej opłaty. Wędkarze zostaną też ograniczeni pewnymi ustaleniami. Na wodach rybaków wolno łowić od wschodu do zachodu słońca zgodnie z kalendarzem. Gdy występuje pokrywa lodowa wolno wędkarzowi do połowów używać tylko jednej wędki. Z kolei, gdy lodu nie ma, ryby może łowić za pomocą dwóch wędek z brzegu. Połowy z łodzi są zabronione, podobnie jak spinningowanie a wykupione zezwolenie na wędkowanie na jedno jezioro nie upoważnia do wędkowania na innym jeziorze. 

    Na których jeziorach będziemy mogli łowić ryby zimą? Otóż do dyspozycji wędkarzy będą min.: Białe, Dołgie, Jamen, Jeziorki, Kniewo, Kopiel, Kociołek, Polne, Przełęg, Śniadowo, Trzebiechowo, Wielatowo i rzeka Gwda, tzw. obwód nr 2. Koszt połowów (cały okres sezonu zimowego) to 35 zł za jedno jezioro lub 50 zł za trzy jeziora - według uznania wędkarza. Możemy też opłacić połowy za wszystkie jeziora (60 zł – nowość!) oraz za jeden dzień. Taka przyjemność kosztuje 10 zł. Pozwolenie na połowy (po okazaniu Karty Wędkarskiej) wykupimy w siedzibie Spółki przy ul. Koszalińskiej 89 lub w Brygadzie Rybackiej w Gwdzie Wielkiej

    Wymiary ochronne ryb są podobne do tych obowiązujących w PZW, oprócz lina (PZW – 30 cm, rybacy – 25 cm). Spółka określiła też okres ochronny ryb. Np. szczupaka nie możemy poławiać w okresie od 1 marca do 30 kwietnia, a sandacza od 1 marca do 31 maja. Rybacy uwolnili również wędkarzy od biurokracji. Na wodach administrowanych przez szczecinecką Spółkę Rybacką nie obowiązuje prowadzenie rejestru połowów.

    Co w Polskim Związku Wędkarskim? Wędkarze – związkowcy na swoich jeziorach łowią ryby przez okrągły rok. Również spinningiem i z łodzi.

     – Zezwolenia na połów wydawane są na dany rok, czyli wykupione w tym roku obowiązują do końca 2014 roku – podkreśla w rozmowie z „Tematem” prezes Koła PZW „Jesiotr” Andrzej Pilzek. 

    – Jeżeli wędkarz będzie chciał łowić ryby np. 1 stycznia przyszłego roku musi mieć wykupione zezwolenie połowowe na 2015 rok. Od połowy grudnia w siedzibie koła przy ul. 9 Maja prowadzić będziemy sprzedaż nowych zezwoleń. W Szczecinku i najbliższej okolicy wędkarze mogą łowić na wodach będących w zarządzie Polskiego Związku Wędkarskiego – jeziorach: Trzesiecko, Wilczkowo, Ciemino, Radacz Duży i Mały, Juchowo, Lipnica i Kiełpino.

W okolicy Szczecinka są jeszcze jeziora będące w jurysdykcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. To wielce atrakcyjne łowiska, m.in. jeziora: Wierzchowo, Wielimie, Spore czy Wierzchowo. Niestety, akweny nie są obecnie dostępne dla wędkarzy (wędkarze po gigantycznej awanturze mogli na nich łowić w lipcu i sierpniu br.). Będą, ale dopiero wówczas, gdy RZGW wyłoni dla nich użytkownika rybackiego. Niestety, procedura się przedłuża - wodniacy z Poznania nie prowadzą obecnie przetargów na te jeziora.

Źródło: temat szczecinecki S. Włodarczyk Foto: J. Dywizjusz

 

AKTUALNOŚCI

NAJNOWSZY REKORD

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE

Masz pytania odnośnie naszej oferty?
Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami

Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna ul. Mickiewicza 2, 78-400 Szczecinek tel. +48 94 37 434 03 | e-mail: sekretariat@szlot.pl